Home > Articles > 10ADG950
10ADG950 Articles
Short News
13/05 17:04
Read More
13/05 17:02
Read More
Answers
  • Is coiled rebar a type of wire rod or rebar?
    Coiled rebar is a type of rebar, referring to ribbed steel bars with spiral transverse ribs on their surface. It also refers to rebar coiled together like a wire rod. Coiled rebar is generally thread-shaped, with diameters of 6.5mm, 8.0mm, 10mm, 12mm, and 14mm, etc. While rebar only comes in diameters of 9-12mm, coiled rebar can be cut to any desired size.
    Wire rod is the type of hot-rolled steel with the smallest cross-sectional area. Wire rod is delivered in coils, hence the name "coiled bar." Wire rod is generally round, with diameters typically ranging from 5 to 9mm.
  • What are the commonly used mesh sizes for rebar mesh?
    Rebar mesh is a robust reinforcing mesh structure formed by welded links of rebars. Common mesh sizes include: Type A: 20mm*20mm, Type B: 10mm*20mm, Type C: 15mm*20mm, Type D: 10mm*10mm, Type E: 15mm*15mm, and Type F: 10mm*15mm. The diameter of the rebar mesh is typically 4-14mm. The maximum width is 2.4 meters, and the maximum length is 12 meters.